SZCZAWNICKI WEEKEND MAJOWY 2018

Pierwszy dzień kwietniowej majówki w Szczawnicy za nami. Na scenie przy dolnej stacji KL "Palenica" wszystkich przybyłych na koncert gwiazdy wieczoru - DANZELA - belgijskiego piosenkarza z kręgu muzyki tanecznej, przywitał dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy Tomasz Hurkała. Impreza stała się inauguracją sezonu turystycznego w Pieninach, zorganizowaną przez Miasto i Gminę Szczawnica, Miejski Ośrodek Kultury oraz Powiat Nowotarski. Koncert supportował beatboxer, raper, wokalista KUDŁATY SOUND SYSTEM, występujący wraz z DJ - Mr. Blue Note oraz zespołem w składzie: Michał Suryś - gitara elektryczna, Kuba Lipiński - bas, Grzegorz Malski - perkusja.
Publiczność bawiła się tanecznie i śpiewająco!


Drugi dzień majówki w Szczawnicy przy dolnej stacji PKL "Palenica" przebiegał pod hasłem folkloru i kabaretu. Dyrektor MOK Tomasz Hurkała zaprosił na występ Kapeli Zbójnickiej, która zaprezentowała muzykę pienińską, spiską i słowacką – wszystko , co w muzyce góralskiej najpiękniejsze.
Potem scenę opanowali „Bajarze znad Grajcarka”, członkowie szczawnickiego Stowarzyszenia „Młodzi Inaczej 60+”, w niezwykle dowcipnych popisach satyrycznych, złożonych z góralskich skeczy własnego autorstwa , gwarowych wierszy i humorystycznych piosenek.
Na finał wystąpił kabaret K 2 z Zielonej Góry w przezabawnym „Programie z Kobietą”. Dotychczasowy męski skład K2, tworzony przez Bartosza Kaluzińskiego i Michała Zenknera, wzbogacił damski pierwiastek w osobie Dominiki Najdek. Dzięki temu można było zobaczyć kilka znakomitych damsko – męskich skeczy oraz obejrzeć znane, wspaniałe hity, jak scenkę z kowbojem w sklepie obuwniczym czy wizytę naciągacza u doktora. Ogromną zaletą artystów z K 2 jest błyskotliwy talent do improwizacji i umiejętność nawiązania szybkiego kontaktu z publicznością, która bawiła się wyśmienicie!
Organizatorem Majówki w Pieninach jest Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy.


Trzeciego dnia Majówki w Szczawnicy na scenie przy dolnej stacji PKL odbywał się Wiosenny koncert charytatywny na rehabilitację Wojtusia Sobierskiego – małego, dzielnego szczawniczanina, z dziecięcym porażeniem mózgowym.
Jako pierwsza zaśpiewała „Na folkową nutę”, obdarzona magnetyzującym głosem – Mirosława Zaziąbło Hubiak, występująca z przyjaciółmi. Potem estradę opanowali w żywiołowych tańcach i góralskich śpiewach „Mali Szlachtowianie”, doskonalący swe umiejętności pod okiem kierownik Jolanty Salamon – sołtys wsi Szlachtowa. Młodzieży przygrywała zaprzyjaźniona muzyka Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem. Miłym akcentem stało się przekazanie od zespołu dla Wojtusia - poprzez jego mamę - ogromnego pluszowego misia.
Kolejnymi artystami, którzy zaprezentowali się w programie „Zielono mi” były: Justyna Zachwieja, Julia Zachwieja, Anna Cisak i Mirosława Zaziąbło Hubiak. Panie wykonały kilka znanych, pogodnych piosenek estradowych, z akompaniamentem grającego na pianinie Romana Wierciocha i na basie – Grzegorza Klimczaka.
Na zwieńczenie wieczoru wystąpili finaliści programu The Voice of Poland, znani także z talent shows Must Be the Music i Bitwa na głosy – Sebastian Wojtczak i Daniel Rychter. Artyści oczarowali publiczność coverami lubianych utworów, m.in.: Jolka, Jolka pamiętasz czy Płonie stodoła.
Całość prowadził organizator imprezy, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Tomasz Hurkała, który także podziękował wszystkim darczyńcom za hojność i artystom występującym za darmo – za otwarte, gorące serca!


Majówkę w Szczawnicy, 2 maja w namiocie pod kolejką, umilał swą grą zespół Folk Power!!! Muzyka karpacka - polska, słowacka, rumuńska, romska, węgierska i macedońska w siedmioosobowym składzie zabrzmiała pełnią instrumentarium i wielogłosowością góralskich gardeł. Chłopaki robią to najlepiej na świecie!!! Publiczność była tego samego zdania!


Majówka w Szczawnicy trwa. Miejski Ośrodek Kultury zaprosił 3 maja - w dniu święta narodowego - do Altany Muzycznej Parku Dolnego na popołudniowy Koncert piosenek bardów "Solidarności": Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego i Zbigniewa Łapińskiego w wykonaniu Łukasza "Kudłatego" Różyckiego. Słuchanie ponadczasowych tekstów w atrakcyjnie muzycznej oprawie, na łonie natury - wspaniały sposób na świętowanie!


4 maja na scenie pod kolejką można było skorzystać z bardzo urozmaiconej oferty muzycznej. O godz. 18 wystąpiła śpiewaczka Wiktoria Bisztyga – sopran, we wszechstronnym repertuarze operowo – operetkowym, a także w znanych przebojach. Zabrzmiały arie z opery „Krakowiacy i Górale”, czardasze J. Offenbacha, „Gorzko mi” – Andrzeja Zielińskiego ze słowami Agnieszki Osieckiej czy F. Lehara „Kiedy skrzypki grają” z „Cygańskiej miłości”. Nie mogło zabraknąć włoskich klimatów, w tym melodii z filmu „Ojciec chrzestny”, słynnego „O sole mio”, czy „Time to say goodbye” śpiewanego przez A. Bocelliego, które artystka wykonała w duecie z… Ewą Martą Walkowską - mezzosopran, szczawniczanką. Ewa właśnie obroniła dyplom w Akademii Muzycznej w Krakowie, a wspólny występ z Wiktorią Bisztygą to była prawdziwa niespodzianka dla publiczności, która nie chciała wypuścić śpiewaczek z estrady i zgotowała im standing ovation!
Cóż by to była za majówka bez góralskiej muzyki! Tę zapewniła rodzima kapela z Jaworek – „Jaworcanie” w składzie: Mariusz Tokarczyk (lider), Ewelina Gałysa, Robert Gondek, Bartek Ciesielka i Piotr Tokarczyk. Oprócz tradycyjnych melodii pienińskich, zabrzmiały estradowe hity mistrzowsko zaadoptowane do góralskiej nuty. Publiczność miała wiele radości w odkrywaniu kolejnych tytułów i dołączaniu się do wspólnego śpiewa-nia.
Na zakończenie scena została opanowana przez energetyczny zespół „Pozytywnie Nakręceni” z Pińczowa, z jego charyzmatyczną, roztańczoną, pełną temperamentu wokalistką Ewą. Liderem zespołu jest Marek Omasta, radny powiatu pińczowskiego, grający na akordeonie i klawiszach. W składzie zespołu , oprócz gitar i perkusji, jest także sekcja dęta, złożona z trąbki i saksofonu. Zespół inspiracji szuka w muzyce etnicznej różnych stron świata, stąd można usłyszeć brzmienia góralskie, klezmerskie, hiszpańskie, bałkańskie i tureckie. Najważniejsze, że widownia otrzymuje zastrzyk tak wielkiej radości, że nogi same rwą się do tańca, a ręce do klaskania!
Imprezę przygotował w ramach Majówki w Szczawnicy Miejski Ośrodek Kultury, a prowadził ją dyrektor MOK Tomasz Hurkała.