VII Podhalański Festiwal Orkiestr Dętych
Szczawnica 26.05.13r.

Po raz kolejny w Szczawnicy odbywał się Podhalański Festiwal Orkiestr Dętych. Do tegorocznej, siódmej już edycji festiwalu, 26 maja br. zgłosiło się 11 orkiestr z terenu powiatu nowotarskiego z: Nowego Targu, Gronkowa, Krościenka n.D., Ochotnicy Dolnej, Łapsz Wyżnych, Szaflar, Lipnicy Małej, Lipnicy Dużej, Skawy, Nowej Białej oraz Big Band działający przy Państwowej Szkole Muzycznej w Nowym Targu.

Prezentacje odbywały się na scenie plenerowej pod kolejką PKL „Palenica”. Każda z orkiestr zagrała po trzy utwory z repertuaru muzyki klasycznej, filmowej, regionalnej, standardów estradowych etc. Występy oceniało profesjonalne jury, w skład którego weszli pp.: Leszek Łopalewski wieloletni muzyk Filharmonii Lubelskiej, obecnie nauczyciel i kierownik sekcji instrumentów dętych w Państwowej Szkole Muzycznej w Nowym Sączu; dr Waldemar Groń dyrygent, który m.in. współpracował z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Krakowską Młodą Filharmonią, Orkiestrą Zespołu Szkół Muzycznych nr 2 im. W. Kilara w Rzeszowie oraz orkiestrami dętymi działającymi na terenie Małopolski; Józef Bartusiak, były muzyk Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej i instruktor orkiestr dętych w Małopolskim Centrum Kultury, a obecnie instruktor muzyczny w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu i dyrygent Nowosądeckiego Big Bandu.

- I miejsce i nagrodę w wysokości 1000 złotych plus dwa bony o wartości 200 zł każdy zdobyła Orkiestra Dęta OSP z Ochotnicy Dolnej;

- II miejsce i nagroda 700 złotych plus dwa bony trafiły do Miejskiej Orkiestry Dętej z Nowego Targu;

- na III miejscu znalazła się Orkiestra Dęta OSP z Krościenka nad Dunajcem, która zdobyła także nagrodę w wysokości 500 złotych plus dwa bony.

Nagrodę Specjalną w wysokości 500 złotych jury przyznało  Big-Bandowi z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Nowym Targu.

Powyżsi laureaci zostali zakwalifikowani do Małopolskiego Przeglądu Orkiestr Dętych „Echo Trombity”, który odbędzie się w Nowym Sączu.

Ponadto jury przyznało wyróżnienia: Strażackiej Orkiestrze Dętej z Lipnicy Wielkiej - 400 złotych, Młodzieżowej Orkiestrze Dętej OSP w Skawie - 300 złotych, Gminnej Młodzieżowej Orkiestrze Dętej z Szaflar - 300 zł, Orkiestrze Dętej z Łapsz Wyżnych - 300 złotych. Bony o wartości po 200 złotych przyznało orkiestrom z Lipnicy Małej, Gronkowa oraz Nowej Białej.

Festiwal stał się prawdziwym świętem orkiestr dętych w Szczawnicy oraz okazją do podziwiania kunsztu muzycznego pasjonatów dęciaków. Oficjalne zmagania na scenie poprzedziła szczerze oklaskiwana przez przechodniów parada orkiestr, która przeszła z Placu Dietla ulicami miasta.

Organizatorami festiwalu byli: Starostwo Powiatu Nowotarskiego, Miasto i Gmina Szczawnica, Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu, Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy oraz Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu. Sponsorami PZU oraz Firma „Akord”.

Galeria mediów