W tegorocznych szczawnickich eliminacjach do XLII Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia Florka, które odbyły się 15 grudnia w kinoteatrze „Pieniny”, wzięło udział dwudziestu uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjum i szkół średnich. Wyjątkowo w tym roku nie zgłosili się gawędziarze. Recytatorów, z których każdy prezentował dwa wiersze lokalnych poetów ludowych, oceniało jury w składzie: Stanisława Wiercioch, Zofia Krępa i Zbigniew Przychodzki.
Jury po wysłuchaniu wszystkich występów i po rzeczowej naradzie, przyznało nagrody i wyróżnienia, które otrzymali:
W grupie klas 0 – III szkół podstawowych:
I m. – Martyna Ciesielka
II m. – Paulina Kozubska
III m. – Hanna Kozubska
Wyróżnienie: Samanta Sułek
W grupie kl. IV – VI szkół podstawowych:
I m. – Izabela Wiercioch
II m. – Aleksandra Macanowicz
III m. – Wiktor Gałysa
IV m. – Wiktoria Mruk
V m. – Aleksandra Owsianka
Wyróżnienie: Wiktoria Tomczyk
W grupie gimnazjum:
I m. – Dagmara Dulak
II m. – Aleksandra Zachwieja
III m. – Katarzyna Szczepainak
W grupie szkół średnich:
II m. – Jakub Strączek
Na finał przeglądu, który odbędzie się 8 lutego 2018r. w Białym Dunajcu pojadą laureaci I i II miejsca w każdej grupie wiekowej.
Uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szczawnicy przygotowywała p. Anna Gąsienica. Uczniów ze Szkoły Podstawowej w Szlachtowej – p. Danuta Nowak, reprezentantów Szkoły Podstawowej nr 2 i Gimnazjum – p. Katarzyna Ciesielka, a przedstawiciela Pienińskiej Szkoły Zawodowej – p. Agnieszka Stopka.
Jury podkreśliło doskonałe opanowanie gwary przez uczestników eliminacji miejskich oraz dużą dbałość o jakość wykonania i staranność stroju. Wszyscy zasłużyli na docenienie i pochwałę.
Organizatorem eliminacji miejskich do XLII Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia Florka był Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy.