AUKSO

SPOTKANIE Z ZYGMUNTEM KONIECZNYM - ARTYŚCI W PIENINACH 12 sierpnia 2017

W dniach 12-14 sierpnia br. w Szczawnicy i w Niedzicy odbywał się festiwal „XVIII Letnia Filharmonia AUKSO – Pieniny 2017r. Jego ostatnią odsłoną stanie się koncert finałowy „Ta nasza młodość…” Zygmunta Koniecznego w Zespole Elektrowni Wodnych Niedzica, zagrany przez AUKSO Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia z Joanną Sławińską (śpiew) i jej zespołem.
Organizatorami festiwalu jest Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy, fundacja f.o.r.t.e., współorganizatorami są Grupa Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica, Fundacja Andrzeja Mańkowskiego. Festiwal odbywa się przy wsparciu finansowym Miasta i Gminy Szczawnica oraz ZEW Niedzica i został dofinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. 

Patronat Honorowy nad imprezą roztoczyli: Jacek Krupa - Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Grzegorz Niezgoda - Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica.
Pierwszym wydarzeniem tegorocznej edycji pienińskiej Letniej Filharmonii było spotkanie z jubilatem, kompozytorem Zygmuntem Koniecznym (ur. 1937r.), które 12 sierpnia o godz. 18 w Jazz Barze Dworku Gościnnego poprowadziła dyrektor festiwalu Justyna Rekść - Raubo wraz z dyrektorem artystycznym festiwalu Markiem Mosiem. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się szeregu ciekawych rzeczy z ust Mistrza, m.in., że nie ma sztuki bez zaskoczenia, a jednym z ważniejszych efektów jest… niespodzianka; inaczej pisze się muzykę dla filmu – gdy ogląda się gotowy obraz, a inaczej dla teatru – gdzie są częste zmiany od pierwszych prób, przez cały proces twórczy, a największe emocje towarzyszą premierze; wiele także zależy od reżysera i jego osobowości. 

Gdy nastąpi pełne porozumienie reżysera z kompozytorem, może powstać wybitne dzieło, gdyż często muzyka podnosi rangę filmu czy spektaklu teatralnego.
Zygmunt Konieczny podzielił się ze słuchaczami także swymi wspomnieniami i anegdotami z czasów współpracy z kabaretem „Piwnica pod Baranami”, z którym był blisko związany jako kompozytor, m.in. największych przebojów Ewy Demarczyk oraz… akompaniator zmuszony do specjalnego sposobu gry na zdezelowanym pianinie. Przyznał się także, że z powodu swojej miłości do kabaretu został „nieskończonym studentem”, za to pełnym ambicji i artystycznego smaku, co zawdzięcza studiom w Akademii Muzycznej. Jako twórca, pozostaje wierny dawnym metodom pisania utworów, za pomocą ołówka, a częściej – gumki do mazania!

Koncert kameralny Filmowo i nie tylko - 12 sierpnia 2017

Część druga spotkania i rozmowy z tegorocznym jubilatem nastąpiła tego samego dnia o godz. 20, we foyer Dworku Gościnnego podczas koncertu kameralnego „Filmowo i nie tylko”, w wykonaniu kameralistów Orkiestry AUKSO. Wystąpili: Piotr Steczek grający na duduku, Marta Huget – Skiba – I skrzypce, Mirosław Nowosad – II skrzypce, Ewa Sidor – altówka, Joanna Urbaska – Mikszta – wiolonczela, Dominik Polak – kontrabas. W programie koncertu opracowanego i zaaranżowanego przez Piotra Steczka i Cezarego Duchnowskiego znalazła się muzyka teatralna, filmowa oraz piosenki Z. Koniecznego („Groszki”, „Tomaszów”, „Ta nasza młodość”), a także cz. III jego Kwartetu, reprezentująca nurt akademicki w twórczości kompozytora. Muzyce z filmu: „Pornografia”, „Jańcio Wodnik”, „Jasminum” J.J. Kolskiego towarzyszył pokaz slajdów z fotosami filmowymi. Usłyszeć można było także muzykę z filmu „Prymas. Trzy lata z tysiąca” T. Kotlarczyk. Całość poprowadziła Justyna Rekść – Raubo.
Koncert został owacyjnie przyjęty przez publiczność i artyści zostali zmuszeni do bisowania.


„ILUMINACJE” – koncert orkiestrowy w wykonaniu AUKSO - 13 sierpnia 2017

13 sierpnia o godz. 20 w kościele filialnym pw. św. Jana Chrzciciela w Jaworkach nastąpiły „ILUMINACJE” – koncert orkiestrowy w wykonaniu AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia. Gości, wśród których znaleźli się m.in. dyrektor MOK Tomasz Hurkała, przedstawiciel ZEW Niedzica Marek Kieczek oraz kompozytor Zbigniew Bargielski, przywitała dyrektor festiwalu "Letniej Filharmonii AUKSO w Pieninach" Justyna Rekść – Raubo wraz z gospodarzem miejsca, ks. proboszczem Tadeuszem Wojciechowskim. W programie wieczoru znalazła się „Suita z czasów Holberga” Edwarda Griega, fragmenty „Suity w dawnym stylu” Zbigniewa Bargielskiego, drugiego z tegorocznych jubilatów, „Modlitwa" i temat „Jasminum” Zygmunta Koniecznego oraz tytułowe „Iluminacje op.18” na głos wysoki i orkiestrę smyczkową Benjamina Brittena, z tekstem Artura Rimbaud. Jako solista wystąpił Karol Kozłowski – tenor, absolwent Wydziału Wokalno – Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie dra Stanisława Daniela Kotlińskiego oraz Wydziału Rzeźby warszawskiej ASP. Od 2009r. jest związany z teatrem Wielkim – Operą Narodową, a od 2010r. występuje jako solista z zespołem muzyki dawnej Capella Cracoviensis. Na zakończenie zabrzmiało słynne „Ave verum corpus” W.A. Mozarta.
Zarówno orkiestrowe, perfekcyjne prezentacje AUKSO, jak i solowe popisy Karola Kozłowskiego, obdarzonego czystym, mocnym, ale miękkim głosem i ogromną wrażliwością, zostały przyjęte przez zebranych z ogromnym entuzjazmem i mocno oklaskiwane. W efekcie na bis zabrzmiały jeszcze dwie pieśni Mozarta.
Tego samego dnia w południe, w Zamku w Niedzicy, wykład pt. „Muzyka a zdrowie muzyka”, na temat zagadnień zdrowotnych w zawodzie muzyka instrumentalisty wygłosił Burkhard Dammann, specjalista od technik oddychania i relaksacji.


„Artyści w Pieninach”. spotkanie z Sebastianem Karpielem – Bułecką - Jazz Bar 14 sierpnia 2017

W ramach imprez towarzyszących festiwalowi „XIV Letnia Filharmonia AUKSO w Pieninach” 14 sierpnia w Jazz Barze Dworku Gościnnego odbyło się kolejne spotkanie „Artyści w Pieninach”. Tym razem Justyna Rekść Raubo i Marek Moś rozmawiali z Sebastianem Karpielem – Bułecką, liderem zespołu ZAKOPOWER i lutnikiem oraz skrzypkiem i członkiem zespołu ZAKOPOWER Wojciechem Topą. Panowie chętnie odpowiadali na pytania dotyczące ich znajomości i współpracy w zespole, opartej na długoletniej przyjaźni, dzięki której wspólne muzykowanie ma sens. Wiele poruszanych kwestii dotyczyło także połączenia wyuczonego zawodu z muzyczną pasją, która stała się sposobem na życie. Sebastian Karpiel – Bułecka jest z wykształcenia architektem, od dziecka związanym z muzykowaniem i graniem na skrzypcach. Także i jego ojciec, dziadek oraz bracia łączą z sobą zdolności budowlane z muzycznymi. Sebastian zaprojektował dom dla Wojciecha. Z kolei Wojciech Topa wykonał większość instrumentów smyczkowych dla zespołu ZAKOPOWER; na jego instrumencie gra Sebastian, a także i wielu muzyków orkiestry AUKSO. Jednocześnie Wojciech jest członkiem ZAKOPOWERA, grającym na skrzypcach i śpiewającym. Opowiedział o wielu tajnikach swojego lutniczego warsztatu oraz o… niemożności przewidzenia końca wykonania swojego kolejnego instrumentu, ze względu na ilość koncertów! Obydwaj artyści odżegnywali się jednak od nazwania ich skrzypkami; uważają się bardziej za muzykantów ludowych, którzy wciąż udoskonalają swe umiejętności i rozwijają się na scenie. Samo charakterystyczne góralskie brzmienie wynika nie z rodzaju instrumentu, ale z pewnej maniery wykonawczej, typowej dla ludowych muzykantów. Nawet i na Stradivariusie można zagrać tak, jak na popularnym instrumencie należącym do kapeli ludowej i będzie brzmiał „po góralsku”! Nie powiodła się natomiast próba zagrania na sopranowej replice violi da gamba, przyniesionej przez Justynę Rekść – Raubo, jak na góralskich skrzypkach. Sebastian Karpiel- Bułecka wyraził jednak nadzieję, że po odpowiedniej dawce ćwiczeń, dałby radę!


ZAKOPOWER w Dworku Gościnnym - 14 sierpnia 2017

Ostatnim szczawnickim wydarzeniem „XIV Letniej Filharmonii AUKSO – Pieniny 2017” i jej najmocniejszym akcentem stał się koncert „SIWY DYM” w wykonaniu zespołu ZAKOPOWER z towarzyszeniem dwóch góralek: Bogusławy Kudasik i Małgorzaty Dzierzęgi w chórkach, z AUKSO Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia. Koncert wypełnił po brzegi salę główną Dworku Gościnnego. Justyna Rekść – Raubo, w imieniu organizatorów, powitała wiceprezes Thermaleo & Uzdrowisko SzczawnicaHelenę Mańkowską, burmistrza Szczawnicy Grzegorza Niezgodę, dyrektora MOK Tomasza Hurkałę i prezesa ZEW Niedzica Leszka Bajorka oraz wszystkich zebranych, a Agnieszka Żarska, reprezentująca Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica, z ramienia gospodarzy życzyła wszystkim dobrego odbioru i korzystania z oferty kulturalnej Dworku.
Miłym akcentem, wprowadzającym w klimat wieczoru, stał się występ ludowy połączonych zespołów dziecięcych „Spod Gorca” i „Nucicki” z Ochotnicy Dolnej. Po tej niespodziance, przygotowanej przez organizatorów, nadeszła długo oczekiwana chwila – wspólne wykonania rockowo – folkowych, momentami jazzujących piosenek zespołu ZAKOPOWER, autorstwa głównie Mateusza Pospieszalskiego, w aranżacjach orkiestrowych AUKSO. Pełne, cudowne, idealne zgranie! Na scenie nastąpiła eksplozja dźwięków, zdominowanych przez instrumenty smyczkowe i góralski wokal Sebastiana Karpiela – Bułecki oraz jego skrzypce (a czasem dudy podhalańskie i fujarki). Gdy do tego doszły damsko – męskie chórki, solówki na trąbce czy waltorni, pełne zaangażowania ostre granie na perkusji oraz efekty oświetleniowe, zapanował prawdziwy, tytułowy - Siwy Dym! Znane przeboje, jak: „Na siedem”, „Kac”, „Siwa mgła”, „Bóg wie gdzie”, „Tak ma być”, „Niecoś”, „Tato” czy super hity „Boso”, „Kiebyś ty” rozgrzały do czerwoności widownię, która nie chciała wypuścić artystów ze sceny! Po szeregu bisach, artyści z ZAKOPOWERA zakończyli swój występ ukłonem w stronę szczawnickiej publiczności – dwoma pienińskimi melodiami: "Jo se konisia poił" i "Jawor, jawor, bystro wodzicka", zagranymi po góralsku!
Bardzo miłym akcentem wieczoru stały się kwiaty dla muzyków oraz specjalny bukiet dla Justyny Rekść – Raubo, wręczony przez dyrektora MOK Tomasza Hurkałę w podziękowaniu za włożoną pracę wraz z ofiarowaniem góralskiej chusty, jaka przystoi pienińskiej gaździnie!


Ta nasza młodość… na zakończenie XVIII Letniej Filharmonii AUKSO – Pieniny 2017

W ostatni dzień lata, 23 września br., miłośnicy XVIII Letniej Filharmonii AUKSO – Pieniny 2017 spotkali się na finałowym koncercie festiwalu. W hali sportowej w Niedzicy zabrzmiał koncert monograficzny Zygmunta Koniecznego pt. „Ta nasza młodość…”, w mistrzowskim wykonaniu Joanny Słowińskiej (śpiew, skrzypce), wraz z kwintetem Stanisława Słowińskiego oraz AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia. Gości przywitała dyrektor festiwalu Justyna Rekść Raubo, informując o szczególnej okazji wieńczącej tego-roczną Letnią Filharmonię AUKSO, jaką stała się 20. rocznica oddania do użytku Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica S.A. , partnera festiwalu od czterech lat i głównego sponsora koncertu finałowego. W imieniu ZEW Niedzica przywitał zebranych prezes zarządu Leszek Bajorek. Przypomniał początki działalności zapory w 1997, podczas powodzi, i wyjaśnił, iż w obliczu nadmiernych opadów deszczu, jakie nastąpiły tuż przed koncertem oraz strategicznej roli hali maszyn zapory wodnej w Niedzicy, organizacja koncertu w tym miejscu była niemożliwa. Stąd koncert odbył się w hali sportowej, którą udostępnił wójt gminy Łapsze Niżne Jakub Jamróz. Wójt Jamróz, dziękując za kolejną odsłonę festiwalu w Niedzicy, podkreślił, jak bardzo ceni sobie współpracę z Letnią Filharmonią AUKSO, Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy, skutkującą wysokim poziomem koncertów. Na sali znaleźli się zacni goście, m.in. podsekretarz stanu Ministerstwa Ochrony Środowiska Mariusz Gajda, posłanka na Sejm RP Anna Paluch, senator RP Jan Hamerski, starostowie: Powiatu Nowotarskiego i Czerwonego Klasztoru, członkowie zarządu Powiatu Nowotarskiego i radni powiatowi, burmistrzowie Nowego Targu, wójtowie gmin Szaflary, Łapsze Niżne, Czorsztyn, Krościenko n.D, członkowie Rady Nadzorczej Spółki ZEW Niedzica, byli prezesi ZEW Niedzica Władysław Krakowski i Grzegorz Podlewski, pracownicy branży energetycznej, pracownicy elektrowni i inni.

Dyrektor Rekść Raubo, korzystając z okazji koncertu finałowego wieńczącego XVIII Letnią Filharmonię AUKSO, podziękowała specjalnymi dyplomami osobom najbardziej zaangażowanym w jej organizację: preze-sowi zarządu ZEW Niedzica S.A. Leszkowi Bajorkowi i dyrektorowi technicznemu elektrowni Mariuszowi Kieczkowi, dyrektor Zamku Niedzica i Muzeum SHS Ewie Jaworowskiej – Mazur oraz głównemu organizato-rowi tegorocznej edycji festiwalu – dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy Tomaszowi Hurkale.
Podczas wspaniałego koncertu, zagranego w obecności kompozytora, zabrzmiały znane utwory Zygmunta Koniecznego, w aranżacji Stanisława Słowińskiego. Publiczność usłyszała m.in. Taki pejzaż, Karuzelę z madonnami, Grande Valse Brillante, Kołysankę dla jaszy, Niech nikt nad grobem nie płacze. Ta nasza młodość czy melodie z filmu „Jańcio wodnik” w rewelacyjnym wykonaniu wokalnym Joanny Słowińskiej, świetnych aranżach kwintetu złożonego ze skrzypiec, trąbki, kontrabasu, fortepianu i perkusji, pogłębionych pełnią brzmienia Orkiestry Kameralnej AUKSO. Miłym akcentem podziękowania, obchodzącemu w tym roku jubileusz 80.lecia kompozytorowi, było wręczenie Zygmuntowi Koniecznemu kwiatów przez organizatorów, owacja na stojąco publiczności i – doceniając trud wykonawczy artystów – Karuzela z madonnami na bis.