MARZEC


3.03 - Tropem Wilczym

 
 
Mieliśmy przyjemność pomóc CKiW OHP w organizacji VII Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym 3 marca w Szczawnicy. Atmosfera i pogoda - wspaniałe, biegacze - szybcy jak wiatr, grochówka - przepyszna!

13.03 - XV Przegląd Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. M. Słowika Dzwona

 
 
W dniu 13 marca 2019 r . w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy odbył się XV- jubileuszowy Przegląd Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Michała Słowika Dzwona. Organizatorami konkursu był Oddział Pieniński Związku Podhalan oraz MOK.
Jury złożone z członków ZP w składzie: przewodniczący Tomasz Słowik – bratanek M. Słowika Dzwona, Elżbieta Wiercioch – prezes OP Związku Podhalan oraz Michał Polaczyk - prawnuk poety i pisarza ludowego Jana Polaczyka oceniło prezentacje 14 uczestników ze szczawnickich szkół i ogłosiło werdykt:
Zwycięzcy grupy wiekowej 0 – III
1.Karina Zachwieja
2.Maja Mazurek
3. Martyna Ciesielka
Zwycięzcy grupy wiekowej IV – VI
1.Anna Ciesielka
2.Patrycja Szczepaniak
3.Jakub Gondek
Zwycięzca grupy wiekowej gimnazjum

1.Aleksandra Zachwieja
Zwycięzca grupy wiekowej szkoły średnie
1.Weronika Sproch, która jako jedyna zaprezentowała gawędę.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy udziału. Laureaci pierwszych trzech miejsc - dyplomy i nagrody ufundowane przez organizatorów oraz PKO Bank Polski, obchodzący w tym roku 100.lecie istnienia.
Na zakończenie, wiersz swojego pradziadka, zdolnego poety, powiedział Michał Polaczyk, a podsumowania występów recytatorów dokonał przewodniczący jury. Tomasz Słowik podkreślił wysoki poziom prezentacji, poprawną gwarę szczawnicką i właściwą interpretację, doskonałe przygotowanie uczestników przez prowadzących nauczycieli pp.: Annę Gąsienicę, Katarzynę Ciesielkę, Danutę Nowak i Agnieszkę Stopkę oraz dbałość o strój góralski.

21.03 - Śpiewaj i tańcz ten góralski rap

 
Przy wspaniale słonecznej, choć nieco chłodnej pogodzie, została w Szczawnicy przywitana wiosna. Na plac „przy wiewiórce”, w centrum miasta, pierwszego dnia wiosny przyszli wszyscy, którzy nie mogli usiedzieć w szkole, przedszkolu, pracy czy w domu. Powodem wspólnego spotkania stał koncert pt. „Śpiewaj i tańcz ten góralski rap”, wchodzący w skład projektu realizowanego przez Oddział Pieniński Związku Podhalan „Pamiętajmy o ogrodach – zachowanie bogatego dorobku kulturowego Pienin”. Tematyka projektu poświęcona jest zachowaniu tożsamości regionalnej Pienin, w oparciu o różnorodne dziedziny aktywności: śpiew, rękodzieło artystyczne ginących zawodów, ludową twórczość artystyczną i literacką oraz gastronomię. Jednym z punktów projektu są warsztaty muzyczne z młodzieżą – interpretacji i adaptacji wierszy i przyśpiewek lokalnego poety Michała Słowika Dzwona na nowoczesne rytmy, z wykorzystaniem instrumentów ludowych i współczesnych estradowych, których efektem staną się trzy koncerty plenerowe na terenie Szczawnicy. Pierwszy z nich odbył się właśnie 21 marca. Na placu „przy wiewiórce”, grając na gitarach, skrzypcach i basach oraz wspaniale śpiewając wystąpili uczestnicy warsztatów prowadzonych przez Wiesława Majerczaka – instruktora gry na ludowych instrumentach, odpowiedzialnego za stronę regionalną projektu muzycznego oraz przez Łukasza „Kudłatego” Różyckiego – instruktora gry na instrumentach estradowych, beat boxera, który pracował nad stroną adaptacji tekstów Michała Słowika Dzwona na nowoczesne rytmy. Energia i radość młodych wykonawców oraz profesjonalizm i zaangażowanie ich instruktorów porwały tłumnie przybyłą publiczność do wspólnej zabawy, śpiewania i klaskania. Na bis Wiesław Majerczak i Łukasz Różycki dali pokaz swoich umiejętności – harmonijnego łączenia muzyki góralskiej z rapem i beat boxem.
Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej, działanie Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.
Imprezę przywitania wiosny przygotował Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy.