Opera "Służąca Panią" w Kinie Pieniny

Popołudnie 7 sierpnia br. umilił licznie przybyłej do kinoteatru „Pieniny” spektakl „La serva padrona – Służąca panią!” włoskiego kompozytora doby baroku Giovanniego Batttisty Pergolesiego do libretta Gennaro Antonia Federica. To króciutkie intermezzo jest jednym z najwybitniejszych dzieł zmarłego zaledwie w wieku 27 lat artysty. Utwór reprezentuje gatunek opery buffa, czyli opery komicznej – tworzonej jako przerywniki do długich oper seria o tematyce tragicznej. Spektakl wykonany został w języku polskim i wzbogacony o dwie arie innych kompozytorów o podobnej tematyce: „Donne vaghe ” Giovanniego Paisellego z opery „La serva padrona” napisanego do tego samego libretta oraz „Il vecchiotto cerca moglie” Gioacchinego Rossiniego.
Spektakl opowiadał o starym, skapcaniałym, ale i bogatym szlachcicu Uberto, który miał na celu tylko spo-kojne życie w dobrobycie. Jedyną osobą, która przeszkadzała mu w jego osiągnięciu była służąca - młoda, ener-giczna, ale i potwornie nieposłuszna Serpina. Pewnego dnia dziewczyna zupełnie wytrąciła Uberta z równowa-gi...proponując mu małżeństwo. Pan, owszem, do żeniaczki skory, ale na pewno nie z młodziutką wścibską służącą! Na domiar złego wierna Ubertowi druga służąca Vespona została, mimo woli, wciągnięta w intrygę… Co z tego wynikło przekonali się wszyscy, którzy zapragnęli obejrzeć spektakl. A wyszli z niego - po w pełni zasłużonych i szczerych owacjach na stojąco dla Artystów - w doskonałych humorach!
W sztuce wystąpili:
Serpina – Maria Złotek - sopran, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie śpiewu dr. Hab. Marii Seremet,
Uberto – Klaudiusz Leśniak – baryton, absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie śpiewu prof. dr. Hab. Tadeusza Pszonki,
Vespone – Ewa Walkowska – mezzosopran, rodowita szczawniczanka, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie śpiewu dr. Hab. Małgorzaty Ratajczak
Przy fortepianie zasiadła Anna Głowa-Łobodzińska – doświadczony akompaniator śpiewaków-solistów, pianistka na wydziale wokalnym Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie.
Sierpniowy spektakl był drugim z kolei koncertem tworzącej się nowej Pienińskiej Sceny Muzycznej, której twórcami są biorący udział w przedstawieniu wykonawcy. Ideą sceny jest propagowanie muzyki klasycznej, operowej i musicalowej w przystępnej dla każdego słuchacza formie.
Organizatorem wydarzenia był Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy.