Góralskie posiady w Szlachtowej

W sobotę 30 czerwca Szlachtowa – mimo niepewnej pogody i chłodu -  bawiła się podczas Góralskich Posiadów Szlachtowskich, którego organizatorami byli: Sołtys i Sołectwo Szlachtowa, Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica oraz Miejski Ośrodek Kultury.

Wszystkich zebranych przywitali na przyszkolnym boisku i zaprosili do wspólnej zabawy dyrektor MOK Tomasz Hurkała, dyrektor Szkoły Podstawowej w Szlachtowej Beata Kowalska oraz sołtys Szlachtowej Jolanta Salamon. Wśród atrakcji festynu znalazł się występ dzieci ze szkoły z wesołym programem, złożonym z wakacyjnych wierszyków i piosenek, występ zespołów góralskich „Orawskie Dzieci” z Lipnicy Wielkiej na Orawie, występ kapeli dziecięcej oraz zespołu „Szlachtowianie” ze Szlachtowej, a także zespołu „Mali Frydmanianie” z Frydmana. Ważnym punktem programu popołudnia stało się podpisanie umów o współpracy między zespołem „Szlachtowianie”, reprezentowanym przez jego kierowniczkę sołtys Jolantę Salamon, a kierownikami zespołów z Orawy i Frydmana. W międzyczasie trwały konkursy dla dzieci i dorosłych, m.in. w jeździe taczkami.

Jako gwiazda wieczoru wystąpił kabaret „Śleboda”. Potem odbył się koncert folkowego zespołu z Boliwii – „Beto Boliwia”, a na zakończenie Posiadów najbardziej wytrwali bawili się do białego rana przy dźwiękach muzyki serwowanej przez DJ Okowita Sam Band.

Podczas festynu dzieci mogły skorzystać ze ściany wspinaczkowej oraz dmuchańców, jak również obejrzeć militaria przywiezione przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Na głodnych czekał pieczony baran z rożna i kiełbaski z grillla, a także wspaniałe ciasta domowe, przygotowane przez szlachtowskie gospodynie. Emocje podnosiła także loteria fantowa i licytacja tajemniczych kopert. Dochód z imprezy został przeznaczony na rozwój szlachtowskiej szkoły oraz zespół góralski „Szlachtowianie”.

Całość prowadził z humorem Józef Szałwia.