24-26 SIERPNIA FESTIWAL FOLKLORU ZIEM GÓRSKICH

SCENA POD KOLEJKA PKL 

Wystąpią:

WĘGRY

Zespół  “Zemplén Folk Dance Group”

W wewnętrznych Karpatach Zachodnich rozciąga się pasmo gór Tokajsko-Slańskich. Jego południową część stanowią góry Zemplińskie. Najwyższym wzniesieniem regionu jest Magas-hegy (514 m n.p.m.) U podnóża gór Zemplińskich leży Satoraljaújhely- miasto o długiej, sięgającej średniowiecza historii, obecnie popularny ośrodek sportów zimowych i turystyki. Odbywają się tu także festiwale znanego na całym świecie tokaju, wina wytwarzanego w tym regionie Węgier. Satoraljaújhely znane jest również z założonego w 1999 roku zespołu The Zemplén Folk Dance Group, którego głównym celem jest ochrona regionalnych tradycji. Zespół występował na prestiżowych festiwalach folklorystycznych zdobywając uznanie publiczności i wysokie noty od jurorów. Członkowie grupy prezentują tańce z regionu gór Zemplińskich oraz całego łuku Karpat. W oparciu o tradycje górali Zemplińskich zespół przygotował niezwykle różnorodny program. Na scenie będzie można zobaczyć gry i zabawy dziewcząt z Bodrogköz, zabawnie wyglądający taniec młodych mężczyzn ze związanymi rękami i nogami oraz typowy dla regionu taniec zwany Verbuňk. Nie zabraknie także tańców romskich. Program zamknie obfitująca w tradycyjne tańce ludowe zabawa z początków XX w. Tancerzom akompaniować będą instrumentaliści posługujący się bogatą kolekcją zarówno  codziennych,  jak  bardziej skomplikowanych instrumentów.

HISZPANIA

Zespół „Corosy Danzas de Santomera”

W południowo- wschodniej Hiszpanii znajduje się region Murcja. Większość obszaru Murcji pokryta jest wzniesieniami, z których najwyższym jest Los Obispos (2015m n.p.m.). Jedną z gmin w regionie jest Santomera, z której pochodzi założony w 1981 roku zespół Grupo de Corosy Danzas de Santomera. Zespół odwiedził wiele krajów Europy i wszędzie zdobywał uznanie dla swojej działalności. Od 1989 roku grupa organizuje National Festival of Santomera, podczas którego występują zespoły folklorystyczne z całego kraju. Podczas tegorocznej edycji MFFZG zespół zaprezentuje repertuar oparty na różnorodnym i barwnym folklorze regionu Murcji. Tancerzom towarzyszyć będą dźwięki instrumentów strunowych perkusyjnych. Nie zabraknie też rytmicznych uderzeń postizas- szczególnego dla tej części Hiszpanii rodzaju kastanietów.

 

PORTUGALIA

Zespół „Folclòrico Dr Gonçalo Sampaio”

W północnej części Portugalii, w dolinie Cavado, znajduje się Braga, miasto sięgające swoimi korzeniami jeszcze czasów starożytnego Rzymu. Licząca ponad milion mieszkańców Braga stanowi centrum  regionu Minho. Ze względu na trzy kapliczki usytuowane w paśmie górskim znajdującym się w południowo-wschodniej części miasta Braga znana jest również pod nazwą „Miasto Trzech Świętych Gór”. Najwyższym wzniesieniem regionu jest Serra de Gerês (1548 m n.p.m.). To właśnie tam, w 1936 roku rozpoczął swoją działalność zespół założony przez  Gonçalo Sampaio i Mota Leite- wybitnych obywateli miasta i folklorystów. Dzięki ich pracy udało się zebrać wiele pieśni, tańców i strojów z końca XVIII w. i początku XIX w. W czasie Festiwalu grupa zaprezentuje tańce: Malhão Velho, Gota Minhota, Chula Nova, Lima, Malhão Souto, Vira Trespassado, Tiraninha, Vira Velho i Vareiraa do Mar. Niektóre z wymienionych tańców wywodzą się z czasów średniowiecznych (np. Chula Nova) i pochodzą od tańców dworskich (np. Lima). W trakcie krótszej prezentacji tancerze przedstawią taniec Gota Minhota cechujący się bogatą i różnorodną choreografią, delikatną „miękką” muzyką oraz prostotą tekstu.