Pienińska odsłona XVI Letniej Filharmonii AUKSO

 

W ramach tegorocznej pienińskiej odsłony XVI Letniej Filharmonii AUKSO odbyły się dwa spotkania z fantastycznymi osobowościami artystycznymi. Pierwsze z nich, z Jerzym Maślanką, lutnikiem mieszkającym obecnie w Wielkiej Brytanii, miało miejsce na Zamku Dunajec w Niedzicy. Artysta - lutnik, współpracujący na co dzień z wielkimi orkiestrami angielskimi, opowiadał o tajnikach swojego zawodu, o własnej do niego drodze, a w drugiej części spotkania, przy pomocy muzyków Orkiestry AUKSO, prezentował brzmienie i walory poszczególnych instrumentów smyczkowych. Całość poprowadziła dyrektor Festiwalu Justyna Rekść-Raubo.

Drugie spotkanie, z kompozytorem Mikołajem Góreckim, synem Henryka Mikołaja Góreckiego, odbyło się w Jazz Barze Dworku Gościnnego w Szczawnicy. Prowadził je, w obecności dyrektor Rekść - Raubo, dyrektor artystyczny Orkiestry Aukso i jej dyrygent Marek Moś. Podczas spotkania jego uczestnicy usłyszeli wiele ciekawostek o sposobie pracy mieszkającego w Teksasie artysty, np. o kulisach powstawania Divertimento, o relacjach ze słynnym ojcem, którego był studentem, odpowiedzi na pytanie o granice twórczej ekshibicji i kiedy kończy się utożsamianie kompozytora z  napisanym utworem, a także czy Mikołaj Górecki chciałby pisać muzykę filmową albo być dyrygentem.

 

Wielkim wydarzeniem XVI Letniej Filharmonii w Pieninach stał się inauguracyjny koncert orkiestrowy w sali widowiskowej Dworku Gościnnego w Szczawnicy. Wystąpiła AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyr. Marka Mosia oraz solista - akordeonista Marcin Wyrostek, zwycięzca drugiej edycji programu Mam Talent, wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach, laureat ponad 30 konkursów akordeonowych w kraju i za granicą! W programie koncertu znalazło się Divertimento F-Dur W.A.Mozarta, Opale Concerto na akordeon i orkiestrę smyczkową R. Galliano, a po przerwie Divertimento M.Góreckiego i Suita bułgarska V. Siemionowa.

Tylu słuchaczy dawno Dworek nie gościł! Wszystkich powitała Agnieszka Pietruszka dyrektor Dworku Gościnnego w Szczawnicy oraz Piotr Gąsienica dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury - główny organizator festiwalu. Dyrektor festiwalu Justyna Rekść-Raubo podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do drugiej pienińskiej odsłony festiwalu: gospodarzom Dworku firmie Thermaleo, oraz MOK i prezesowi ZEW Niedzica, Grzegorzowi Podlewskiemu. Swoje uznanie dla idei organizacji tak prestiżowego festiwalu wyraził burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda, wręczając dyrektor Rekść - Raubo piękny bukiet kwiatów.

A potem popłynęła cudowna muzyka ... Publiczność brawami na stojąco doceniła zarówno doskonałość i muzykalność wykonania orkiestrowego, jak i perfekcję w technice i siłę ekspresji charyzmatycznego Marcina Wyrostka w jego popisach akordeonowych. Aplauz widowni zaowocował trzema bisami! Pomiędzy nimi artyści otrzymali kwiaty od dzieci ubranych po góralsku, a dyrektor MOK przypiął Marcinowi Wyrostkowi (do akordeonu!), Markowi Mosiowi, oraz obecnemu na koncercie Mikołajowi Góreckiemu góralskie spinki! Teraz na pewno do nas powrócą!

 

XVI Letnia Filharmonia AUKSO w Pieninach zakończyła się efektownym koncertem finałowym w niezwykłej scenerii Hali maszyn Elektrowni Wodnej w Niedzicy. Pomieszczenie, na co dzień służące do celów przemysłowych zamieniło się tego wieczoru w oryginalną salę koncertową. Jej dekoracja nawiązywała do elementów regionalnych; pojawiła się łódź flisacka, dunajcowe kamienie, ptaki wykonane techniką origami, kwiaty, a wszystko na tle panoramy niedzickiej zapory. W połączeniu z efektami świetlnymi, dymami i blaskiem palących się zniczy - atmosfera spotkania była niepowtarzalna.

Przy kilkusetosobowej publiczności wystąpiła Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO, pod batutą Marka Mosia, a gwiazdą wieczoru był akordeonista Marcin Wyrostek, grający wraz z zespołem TANGO CORAZON niezwykły program - FOR ALICE - będący podróżą po klimatach muzycznych różnych krajów - Hiszpanii, Szkocji, Bułgarii, Mołdawii... Nie zabrakło tanga, z pięknym wokalnym solo Marcina Jajkiewicza i inspiracji słowiańskim folklorem oraz wirtuozerskich pokazów instrumentalnych Marcina Wyrostka 
i poszczególnych muzyków kwintetu Tango Corazon, występującego w składzie: Mateusz Adamczyk - skrzypce, Daniel Popiałkiewicz – gitara, Agnieszka Haase – Rendchen – fortepian, Piotr Zaufał – bas, Krzysztof Nowakowski – instrumenty perkusyjne.

Gości przywitał i podziękowanie artystom złożył gospodarz zapory, prezes zarządu ZEW Niedzica Grzegorz Podlewski i dyrektor MOK, Piotr Gąsienica, główny organizator, a słowa wdzięczności za serdeczne przyjęcie i możliwość koncertowania w Pieninach przekazała, wraz z pozdrowieniami  i pamiątkami od suwalskich organizatorów XVI Letniej Filharmonii AUKSO, dyrektor festiwalu Justyna Rekść-Raubo.

Ponad dwie godziny muzyki, na najwyższym wykonawczym poziomie, na życzenie publiczności wzbogacone o bisy, przeniosły słuchaczy w inny wymiar, który stanie się jednym z cudowniejszych wspomnień tegorocznego lata.

Alina Lelito

Spotkanie z kompozytorem Mikołajem Góreckim

Koncert inauguracyjny w Dworku Gościnnym

Koncert finałowy Hala Maszyn ZEW Niedzica