Mówili głosem Dzwona

W czwartek 16 maja br., w Kinoteatrze Pieniny w Szczawnicy, odbył się XI Przegląd Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Michała Słowika Dzwona. Celem organizowanego co roku przez Miejski Ośrodek Kultury i Oddział Pieniński Związku Podhalan przeglądu jest uczczenie pamięci szczawnickiego poety, twórcy ludowego i  społecznika, a także zainteresowanie dzieci i młodzieży pięknem gwary góralskiej i literaturą regionu oraz popularyzacja twórczości poetów Pienin.

Do tegorocznego współzawodnictwa zgłosiło się dwadzieścia czworo uczniów szczawnickich szkół, z recytacją wierszy M. Słowika Dzwona. Gawędziarze tym razem nie dopisali.

Jury w składzie: przewodniczący Tomasz Słowik- prezes OP ZP, Zofia Drążkiewicz – twórczyni ludowa, Robert Majerczak – kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Pieniny”, Piotr Gąsienia – dyrektor MOK, Alina Lelito – redaktor „Z doliny Grajcarka” przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

W kategorii klas 0-III szkół podstawowych:

I m. – Dagmara Dulak – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Szlachtowej

II m. – Weronika Dulak – SP Szlachtowa

III m. – Patrycja Waruś – Szkoła Podstawowa nr 1 w Szczawnicy

wyróżnienie: Remigiusz Kaczorowski – SP Szlachtowa i specjalne wyróżnienie dla najmłodszej uczestniczki – Wiktorii Ciesielki – SP Szlachtowa

W kategorii klas IV – VI szkół podstawowych:

I m. – Aleksandra Krzywonos – SP nr 1 w Szczawnicy

II m. – Iwona Gołdyn – SP Szlachtowa

III m. – Weronika Marciszewska – SP nr 1 w Szczawnicy

wyróżnienie – Kacper Salamon – SP nr 1 w Szczawnicy

W kategorii gimnazjum:

I m. – nie przyznano

II m. – Kinga Hurkała – Gimnazjum Publiczne im. ks. prof. J. Tischnera w Szczawnicy

III m. – Kacper Dulak – GP w Szczawnicy

wyróżnienie: Krystyna Krzywdzińska – GP w Szczawnicy

Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy ufundowane przez Związek Podhalan i MOK. O słodki poczęstunek dla wszystkich zadbała córka  patrona przeglądu – Zofia Bańkosz.

Przewodniczący jury Tomasz Słowik serdecznie podziękował uczniom za liczny udział, nauczycielkom pp.: Danucie Nowak i Bożenie Biel ze szkoły podstawowej w Szlachtowej, Annie Gąsienicy ze szkoły podstawowej w Szczawnicy i  Katarzynie Ciesielce z gimnazjum za bardzo dobre przygotowanie młodzieży, rodzicom za staranność w doborze regionalnego stroju i zwrócił się z prośbą, by dalej czynili starania o dbałość i poprawność gwary szczawnickiej, by pozostała wolna od obcych naleciałości.

Spotkanie, które poprowadził Artur Majerczak z MOK zakończyło się zrobieniem wspólnego pamiątkowego zdjęcia.

AL

XI Przegląd Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Michała Słowika Dzwona