Najpiękniejsze palmy nagrodzone

 

W Niedzielę Palmową, jak co roku w szczawnickiej parafii, odbył się Konkurs Palm Wielkanocnych. Po raz pierwszy odbywał się on według nowych zasad. Po świątecznej sumie osoby zainteresowane konkursem przybyły do Sali św. Kingi w Domu Parafialnym, by pozostawić swoje „bazicki” do oceny jurorów.

Jury w składzie: Barbara Szela (Związek Podhalan), Andrzej Dziedzina Wiwer (regionalista), Piotr Gąsienica (dyrektor MOK), Artur Majerczak (MOK) spotkało się następnego dnia, 25 marca 2013r. w sali kinoteatru Pieniny w Szczawnicy, w budynku Miejskiego Ośrodka Kultury. Jury, dokonało oceny palm zgłoszonych do konkursu, w trzech kategoriach: palma tradycyjna, oryginalna i najdłuższa. Po dokładnych oględzinach, zgodnie ze wskazówkami zawartymi w Regulaminie, przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

- W kategorii Palma Tradycyjna:

I m. – palma nr 41 należąca do Tymoteusza Sławiaka – czek na 200zł

II m. – palma nr 46 , wykonana przez Joannę Olszynę – czek na 100 zł

III m. ex aequo – palma nr 43, przygotowana przez Macieja Czaję i palma nr 52 – dzieło Szymona Hinca  czek na 50zł

Wyróżnienia: palma nr 53 – Alicja Ciesielka, palma nr 47 – Andrzej Czaja

- W kategorii Palma Oryginalna:

I m. – palma nr 1 – Zofia Krępa – czek na 200zł

II m. – palma nr 8 – Mateusz Hebda – czek na 100zł

III m. – palma nr 6 – Julia Koterba – czek na 50 zł

Wyróżnienia: palma nr 13 – Monika Lizoń, nr 16 – Katarzyna Ciesielka, nr 7 – Wojciech Majerczak, nr 3 – Zuzanna Sobieniowska

- W kategorii Palma Najwyższa

I m. – palma nr 83 dł. 6.40 m – wykonana przez rodzeństwo Paulinę i Patryka Słowików – czek na 200zł

II m. – palma nr 81 dł. 4.30 m – zrobiona przez Kacpra Dulaka – czek na 100 zł

III m. – plama nr  82 dł. 3.50 m – przygotowana przez Jakuba i Mateusza Zdebów oraz Patrycję Gabryś – czek na 50 zł

W tej kategorii więcej zgłoszeń nie było.

Jury po raz pierwszy przyznało także Grand Prix dla najładniejszej palmy. Zdobyła ją palma nr 44 – praca Jana Kołka, który dodatkowo na Konkurs Palm przybył w stroju regionalnym. – Czek na 300zł.

Fundatorami nagród w Konkursie Palm Wielkanocnych jest Miejski Ośrodek Kultury, Związek Podhalan i Krystyna Papież, pomysłodawczyni organizowania tego konkursu w naszej parafii.

Ponadto Stowarzyszenie Rodzin Katolickich ufundowało nagrody dla najmłodszych uczestników konkursu - otrzymali je Antoś Szczepaniak (4 miesiące) i Filip Czaja (18 miesięcy) oraz nagrodę dla najliczniejszej rodziny biorącej udział w konkursie – nagroda przypadła w udziale rodzeństwu Agaty, Łukasza i Grzegorza Mastalskich. Nagrody rzeczowe w Niedzielę Palmową wręczyła w imieniu Stowarzyszenia – Stanisława Wiercioch. Wszyscy uczestnicy zostali także poczęstowani cukierkami ofiarowanymi przez Związek Podhalan.

 Uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu odbyło się  28 marca w kinoteatrze Pieniny.

Jury zgodnie stwierdziło duże zainteresowanie ideą kontynuacji organizowania Konkursu Palm Wielkanocnych i podkreśliło, iż wciąż żywy jest u nas zwyczaj przygotowywania tradycyjnych palm szczawnickich. Zastrzeżenia Jury wzbudziło jedynie włączanie elementów sztucznych (bibułkowych i plastikowych kwiatów) do przygotowania palmy w kategorii Palma Tradycyjna. Podziw natomiast wzbudza pomysłowość i inwencja w kategorii Palma Oryginalna. Jury zachęciło do kultywowania tradycji przygotowania Palm Wielkanocnych i brania udziału w Konkursie.

Alina Lelito

Galeria mediów